Az ABB „Zéró kibocsátásért " küldetése egy fenntartható társadalom jövőképe

forrás: Prím Online, 2020. január 27. 09:30

A németországi Lüdenscheidben lévő telephelyén az ABB kidolgozta a fenntartható városok és ipar jövőjének egy modelljét, az első szén-semleges és energia-önellátó gyártóüzemének felépí-tésével, írja Tarak Mehta, az ABB Energetika (Electrification) üzletágának elnöke.

A "Mission to Zero" (Küldetés a zéró kibocsátásért) fenntarthatósági kezdeményezésünk részeként, kétévnyi tervezés és kivitelezés után, büszkén mutattuk be tavaly Németországban az első szén-dioxid-semleges és energia-önellátó gyárte-lepünket. 

 

Köszönhetően a Busch-Jaeger leányvállalatunk lüdenscheidi üzemében telepített technológiánknak, napsütéses napo-kon elegendő megújuló energiát termelünk a gyár teljes energiaigényének fedezéséhez. 

 

Az alkalmazott megoldás sokkal szélesebb körű, mint egy egyszerű naperőmű: korszerű és integrált megoldás, amely ellátja a megújuló energia előállításának és elosztásának valamennyi feladatát.  

 

Jelenleg az ABB cégcsoport bevételének több mint fele olyan technológiákból származik, amelyek hozzájárulnak az éghajlatváltozás -elleni küzdelemhez. Célunk, hogy ezt az arányt 2020-ban tovább növeljük, a 2018. évi 57%-ról 60%-ra emeljük. 

 

 

Lüdenscheid az intelligens energia-ökoszisztéma olyan példája, amelynek összes eleme digitálisan vezérelhető és háló-zatba kötött. A rendszerelemek együttműködése növeli az energiahatékonyságot, a fenntarthatóságot, és biztosítja az erőforrások megőrzését, a valódi, zéró kibocsátású jövő létrehozása érdekében, az iparban és azon kívül is.  

 

A fotovoltaikus rendszer 3500 négyzetmétert foglal el, a telephely parkolójára telepítve. Évente mintegy 1100 MWh, éghajlati szempontból semleges energiát képes termelni – ami nagyjából 340 lakóház kiszolgálásához lenne elegendő. 

 

Olyan kogenerációs erőművel kombinálva, amely kétszer hatékonyabb, mint egy széntüzelésű erőmű, Lüdenscheid mint-egy 14 százalékkal több energiát képes előállítani, mint amire szüksége van. Ezt a többletenergiát az elosztóhálózatba tápláljuk, így fenntartható módon előállított energiával járulunk hozzá a régió energiaellátásához.  

 

 

A lüdenscheidi rendszer központi technológiai eleme az OPTIMAX skálázható energiamenedzsment rendszer. Az OPTIMAX folyamatos felügyeletet biztosít és az energiatermelés, -fogyasztás és -tárolás optimális vezérlését végzi, nagy-részt autonóm módon. 

 

A lüdenscheidi telephelyen további, digitálisan együttműködő technológiákat is telepítettünk, például akkumulátoros energiatároló rendszert (BESS), valamint töltési pontokat, ahol az alkalmazottak és a látogatók is ingyenesen tölthetik elektromos autóikat. Összességében az üzem évente mintegy 630 tonna CO2-t takarít meg. 

 

Az üzem a fenntartható jövő egyik követendő példája, és örülök, hogy már világszerte nagy érdeklődést váltott ki azon ügyfeleink körében, akik szívesen csatlakoznak a zéró kibocsátást célzó küldetésünkhöz. 

 

Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Jön az év legnagyobb innovációs és startup fesztiválja

A 2015-ben indult Startup Safari Budapest hazánk egyik legnagyobb startup konferenciájaként idén ismét megnyitja kapuit, június 11-én 12 helyszínen közel 100 előadással és interaktív programmal várja az érdeklődőket, melynek során számos hazai szakember mellett nemzetközi előadókkal élőben is lehet majd találkozni és kérdezni tőlük. Nemcsak üzleti, hanem mélyebb technológiai és innovációs témákkal foglalkozik az esemény, angol és magyar nyelven egyaránt.

2024. május 16. 19:47

Teljes mértékben napenergiával működtethető a Lenovo üllői gyárának innovációs központja

Új, a nagy teljesítményű számítástechnikai (HPC) innovációkat ellátó napelemeket telepített a Lenovo üllői gyártóüzeme. A vállalat 2023 októberében átadott létesítményében működő globális innovációs központja ezáltal azt is biztosítja, hogy az ügyfelek 100%-ban napenergiával tesztelhessék a HPC-munkaterhelést.

2024. május 16. 14:43

Így működnek majd a távfelügyelt boltok

A közelmúltban jelentették be, hogy rövidesen Magyarországon is elindulnak az első úgynevezett „hibrid” boltok, melyek nappal a ma ismert formában, a megszokott nyitvatartási időn kívül pedig személyzet nélküli üzemmódban várják a vásárlókat. A lehetőség technikai feltételeiről, illetve a használatának módjáról a megoldást fejlesztő Laurel Kft. május 15-i retailkonferenciáján közöltek részleteket.

2024. május 16. 13:01

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Az IKEA Kreativ megérkezett Magyarországra

2024. május 15. 17:52

Továbbra is Christian Klein az SAP első embere

2024. május 7. 13:17

Magyar siker: Nemzetközi díjat nyert a TIME magazintól a nyelvtanuló-applikáció

2024. május 3. 19:59

Megvannak 2024 legvonzóbb hazai munkaadói

2024. április 29. 11:38