Fenntarthatósági terve 30%-os energiamegtakarítást hoz az ABB gyárnak

forrás: Prím Online, 2021. augusztus 2. 11:13

Az ABB frosinonei gyárának fenntarthatósági stratégiája első lépésben korszerűsített hardvermegoldást és felhőalapú energiagazdálkodást alkalmaz a hatékonyság számottevő növelése érdekében.

Az ABB egyik termelőüzeme jó példát mutat arra, hogyan lehet energiagazdálkodásának egyszerű megújításával bármelyik gyárat felkészíteni arra, hogy fenntartható mikrohálózatként működjön. A közép-olaszországi Lazio régió Frosinone településén található telephely fejlesztési tervének első lépése egy költséghatékonyságot javító utólagos korszerűsítési megoldás volt.

 

A frosinonei gyár az ABB kisfeszültségű megszakító technológiáinak globális gyártó központja, mely évente nagyjából 3 millió darabot állít elő ebből a termékből. A gyár – a Dalmineben, illetve Santa Palombaban található testvérüzemével együtt – megkapta az ún. „Világítótorony gyár” címet, ami annyit jelent, hogy az illetékes olasz kormányhivatal példaként állítja más olyan cégek elé, ahol a digitális átalakítás, valamint az Ipar 4.0 stratégiák megvalósítása jelenleg is zajlik. A létesítmény vezetése a 9000 MWó-s éves energiafogyasztás és a nagyságrendileg 1,2 millió eurós energiaszámla alapján lehetőséget látott arra, hogy a digitális energiagazdálkodáson és a megújuló energiaforrások felhasználásán keresztül komolyabb költség- és széndioxid-megtakarítást érjen el.

 

 

„Olyan technológiákat állítunk elő, amelyek segítségével ügyfeleink energiát takaríthatnak meg, épp ezért szeretnénk, hogy gyártó tevékenységünk a lehető leginkább fenntartható legyen.” - mondta Massimiliano Cifalitti, az ABB Hub Europe menedzsere. – A kérdés csak az volt, hol fogjunk hozzá. Az immár 50 évre visszatekintő cég működése egyre kiterjedt, és áramelosztó rendszere ennek megfelelően bővült. Érthető tehát, hogy különböző korú és eltérő technológiai szintet képviselő kapcsolóberendezésekkel és kismegszakítókkal rendelkezünk.

 

A kapcsolóberendezések korszerűsítése volt az első lépés a telephely fenntarthatóbbá tétele felé vezető úton. 112 Ekip UP digitális kioldó egységet, 9 Emax 2 légmegszakítót, 15 Ekip Com Hub eszközt és egy Lite Panelt modernizáltak. A kis környezeti hatást kifejtő rendszerarchitektúra a telephely meglévő kapcsolóberendezéseinek 100%-át megtartotta, miközben a kiépítés során egyszer sem kellett leállni a termeléssel.

 

Mióta az elektromos hálózatot rákapcsolták az ABB Ability Electrical Distribution Control System (EDCS)*-re, a rendszer egyszerre több mint 120 elektromos elosztópont folyamatos megfigyelésére alkalmas a frosinonei létesítményben. A Microsoft által kifejlesztett innovatív, felhőalapú számítástechnikai EDCS platform hozzáférést biztosít azoknak a funkcióknak az ökoszisztémájához, amelyek fejlett algoritmusokat és gépi tanulást alkalmaznak a telephely energiahatékonyságának és energiagazdálkodásának folyamatos javítására.

 

 

Az EDCS segítségével nyert felismerések alapján a helyiek képesek voltak feltárni a telephely rejtett energiaveszteségeit és kiszámítani az új berendezések beszerzésére fordított összegek megtérülési idejét. A HVAC berendezések célirányos korszerűsítése, a hőmérséklet adatközpontú szabályozása, valamint a telephelyi világítás technológiai megújítása előre láthatólag mintegy 30%-kal fogja javítani az energiahatékonyságot.

 

A frosinonei csapat az Apleonával – Európa egyik vezető létesítménykezelő szakvállalatával – együttműködve elemzi a valós idejű energiagazdálkodási adatokat, integrálja azokat a létesítménykezelés stratégiáiba és tárja fel az ABB digitális kínálatát új funkciókkal bővítő lehetőségeket.

 

„Bárki hozzájárulhat a klímaváltozás ellen folytatott küzdelemhez, ugyanakkor képes csökkenteni költségeit” – állítja David Zobel, az Apleona MENA & Southwest Europe regionális vállalkozási igazgatója. Ez a megközelítés bármely kereskedelmi létesítménynél működhet a régebbi hardverelemek megtartása mellett, mégpedig úgy, hogy az EDCS segítségével felismerhetők az energia megtakarításának könnyen megvalósítható lehetőségei, és javulnak a teljesítményeredmények. A rendszer ráadásul a megújuló energiaforrások integrációját is egyszerűbbé teszi.

 

Jövőre a gyár megújuló energiaforrások felhasználásával és új tárolórendszerek kiépítésével kíván továbblépni. Frosinone célja, hogy rugalmas és autonóm mikrohálózatként működjön. – A klímaváltozás, a fenntarthatóság és a rugalmasabb működés képessége iránti igény számos ipari létesítmény esetében elkerülhetetlenné teszi a mikrohálózatok kialakítását – mondja Fabio Monachesi, az ABB globális mikrohálózati alkalmazások vezetője. – Meg vagyunk győződve arról, hogy mindenekelőtt a megfelelő infrastruktúrát kell kialakítani. A kapcsolóberendezések korszerűsítésével és az energiagazdálkodást meghatározó EDCS alkalmazásával készen állunk telephelyünk fejlődésének következő szakaszára.

 

*A jelenleg rendelkezésre álló két jól ismert energia- és eszközgazdálkodási megoldás – az ABB Ability Electrical Distribution Control System (EDCS) és az ABB Ability Asset Health for Electrical Systems – révén a MyRemoteCare távellenőrzési megoldás folyamatos fejlődésen ment keresztül és egyetlen egységes felhasználói interfészben valósul meg. Az ABB Electrification az új ABB Ability Energy and Asset Managerrel ünnepli ezt a kínálati fejlődést.

Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Buszos útdíjfizetés – az első időszak tanulságai

A legtöbb busz a legkevésbé szennyező kategóriába tartozik, a külföldi járművek az autópályákat használják, míg a hazai személyszállítók harmada inkább az olcsóbb útvonalakat választja és a legtöbb vállalkozás felismerte, hogy a használatarányos útdíjfizetés kényszerét minőségbiztosítási fejlesztésekre is lehet használni – ezek a legérdekesebb megállapítások az útdíjfizetés bevezetése óta eltelt időszakból.

2024. május 17. 17:30

A pénzügyi bűnözés jövője: miért kulcsfontosságú az információ-vezérelt kockázatkezelés?

Az utóbbi időben a pénzügyi bűnözés elleni küzdelem jövőbeli keretrendszerének alapjaként, az információ-vezérelt kockázatkezelés kiemelten fontossá vált. A hagyományos kockázatkezelési módszerek elavultak, nem megfelelő eredményt hoznak és így komoly kockázatokat jelentenek a szervezeteknek – állapítja meg a Deloitte friss tanulmánya.

2024. május 17. 13:10

Új elnökségi tagokat választott a Magyar Marketing Szövetség

A szakma meghatározó szervezete, a Magyar Marketing Szövetség (MMSZ) május 15-én, a Haris Parkban szervezte tisztújító közgyűlését, amelyen a tagok kibővült, immár 18 tagú Elnökséget választottak, amelyben továbbra is a hazai marketing és kommunikációs szakma meghatározó döntéshozói, illetve szereplői kaptak helyet. 

2024. május 17. 09:54

Jön az év legnagyobb innovációs és startup fesztiválja

A 2015-ben indult Startup Safari Budapest hazánk egyik legnagyobb startup konferenciájaként idén ismét megnyitja kapuit, június 11-én 12 helyszínen közel 100 előadással és interaktív programmal várja az érdeklődőket, melynek során számos hazai szakember mellett nemzetközi előadókkal élőben is lehet majd találkozni és kérdezni tőlük. Nemcsak üzleti, hanem mélyebb technológiai és innovációs témákkal foglalkozik az esemény, angol és magyar nyelven egyaránt.

2024. május 16. 19:47

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

XX. E-KERESKEDELMI KONFERENCIA BY SAMEDAY

2024. május 17. 14:47

Az IKEA Kreativ megérkezett Magyarországra

2024. május 15. 17:52

Továbbra is Christian Klein az SAP első embere

2024. május 7. 13:17

Magyar siker: Nemzetközi díjat nyert a TIME magazintól a nyelvtanuló-applikáció

2024. május 3. 19:59