Éremeső az Európai Junior Informatikai Diákolimpián
Idén augusztus 16-22. között rendezték meg Moldovában az Európai Junior Informatikai Diákolimpiát (eJOI), amelyen a világ 26 országának legtehetségesebb diákjai mérték össze tudásukat. A magyar diákolimpikonok a Neumann Társaság tehetséggondozási programja keretében, az ELTE Informatikai Karral szoros együttműködésben, és a Nemzeti Tehetség Program támogatásával készültek fel az eJOI-ra, amelyről egy ezüstéremmel, két bronzéremmel és egy dicsérettel tértek haza.
Az Európai Junior Informatikai Diákolimpiának (eJOI) Moldova fővárosa, Chișinău (Kisinyov) adott otthont, ahol hazánkat négy fiatal diákolimpikon képviselte. A fiatalabb korosztály számára rendezett eJOI a Nemzetközi Informatikai Diákolimpia (IOI) előversenye, mely a 16 évnél fiatalabb diákok számára ad lehetőséget a nemzetközi megmérettetésre, egyúttal motivációt nyújt a diákolimpiákon való későbbi részvételhez. A rendkívül erős mezőnyben közel száz diák mérte össze tudását.
A versenyen ezüstérmet szerzett Mihály Zsolt (9. osztályos tanuló, Óbudai Árpád Gimnázium), bronzéremmel tért haza Balla Ignác (8. osztályos tanuló, ELTE Radnóti Miklós Gyakorló Általános Iskola és Gyakorló Gimnázium) és Baran Júlia (8. osztályos tanuló, Debreceni Fazekas Mihály Gimnázium). Ezenkívül a zsűri dicséretében részesült Czanik Dániel (8. osztályos tanuló, Budapesti Fazekas Mihály Gimnázium) a második versenynapon nyújtott teljesítményéért.
A magyar csapatot Erdősné dr. Németh Ágnes, az NJSZT tehetséggondozásért felelős alelnöke, az ELTE egyetemi adjunktusa vezette, helyettese Szabó Zsanett, az ELTE Informatikai Karának oktatója, az ELTE Trefort Ágoston Gyakorló Gimnázium tanára volt.
“A 16 évnél fiatalabbak számára szervezett eJOI remek lehetőséget ad a diákok következő generációjának arra, hogy megismerkedjenek az informatikai diákolimpiák világával. A juniorok számára szervezett diákolimpián részt vevő fiatalok jövőbeli versenytársaikkal tudnak megismerkedni, baráti kapcsolatokat kialakítani, rutint szerezni az olyan, még nagyobb kihívásokra, mint például a Nemzetközi Informatikai Diákolimpia” – kommentálta a magyar junior diákolimpikonok idei eredményeit Erdősné dr. Németh Ágnes, a Neumann Társaság tehetséggondozásért felelős alelnöke.
A diákolimpikonokat a Neumann Társaság tehetséggondozási szakosztályának munkatársai készítették fel a versenyre, az ELTE Informatikai Karával szoros közreműködésben, a Nemzeti Tehetség Program támogatásával.
Kiemelt hír

10 Gbps sebesség az Óbudai Egyetemen
Magyarországon az Óbudai Egyetem az első felsőoktatási intézmény, amely a WiFi 7 szabványnak megfelelő, legmodernebb vezeték nélküli hálózatot alakított ki. A Huawei kampusz megoldásának bevezetésével az egyetem egy jövőálló, 10 Gbps sebességű hálózatot hozott létre, amely a jobb hálózati élmény, valamint a hatékonyabb oktatás, kutatás és adminisztráció érdekében működik. Az állandó innováció és átalakítás eredményeként az Óbudai Egyetem úttörő szereplővé vált, új mércét állítva a hálózatfejlesztés terén az európai egyetemek között. A fejlett hálózati technológiák és a magas színvonalú digitális oktatási környezet alkotják az egyetem sikerének alapját.
Kapcsolódó cikkek
- Két magyar csapat is indul az első Nemzetközi MI Diákolimpián
- Három érmet is szereztek a magyar diákok az Európai Lány Informatikai Diákolimpián
- Történelmi magyar siker a Közép-Európai Informatikai Diákolimpián
- Eredeti, negyvenéves Macintosh számítógépet mutat be a Múzeumok Éjszakáján a Neumann Társaság
- Megújult a Neumann-emlékszoba a régió legkülönlegesebb Informatika Történeti Kiállításán
- Az első magyar informatikatanár nevét veszi fel a programozási verseny
- Először szerzett aranyérmet magyar csapat a Nemzetközi Informatikai Csapat Diákolimpián
- Doom-klón és új játékok jelentek meg a HomeLAB-3-asra
- Leendő startupperként mérkőztek diákok a Neumann Társaság tehetségkutató versenyén
- Eldőlt, hogy kik képviselik Magyarországot a Nemzetközi Informatikai Csapat Diákolimpián
E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A legnépszerűbb emojik Magyarországon: A Viber 10 legkedveltebb hangulatjele
A Rakuten Viber, a világ egyik legnépszerűbb üzenetküldő alkalmazása, nemrégiben több mint 3000 új emojival bővítette kínálatát, ezzel új távlatokat nyitva az önkifejezés terén. Egy hónappal később bemutatták Magyarország 10 legkedveltebb hangulatjelét, amelyek tükrözik a magyar felhasználók lényegre törő, mégis érzelemgazdag kommunikációját.
Digitális diplomák blokkláncon
Magyarország részt vesz az European Blockchain Services Infrastructure (EBSI) pilot projektben, amelynek célja egy blokklánc alapú „Európai Uniós diploma” infrastruktúra létrehozása. Ez egy digitális rendszer, amely biztonságosan tárolja, és nyomon követi a változásokat az Unió felsőoktatási intézményeiben szerzett diplomák kezelésében. A technológia lehetővé teszi, hogy mind az egyetemek, mind a hallgatók könnyen hozzáférjenek a hiteles dokumentumokhoz, amelyeket maximális biztonsággal, bármikor, bárhonnan és bármilyen eszközről elérhetnek.
Kreatív zsenik Győrből: Különdíj és közönségdíj az ArtHungry versenyen
A győri Széchenyi István Egyetem Művészeti Karának két tervezőgrafikus hallgatója kiemelkedő eredményt ért el az ArtHungry grafikai és designversenyen. Ratkovic Ljubica a „gi x er” nevű organikus betűtípusával különdíjat nyert, míg Ozvald Mária Trilogie d'Or című ékszerkollekciójával elnyerte a közönségdíjat.
Támogatott rovatok

Biztonságtechnika
„Az Ön eszköze veszélyben van, össze fog omlani” – 8 tipp a félelemkeltő csalások elleni védelemhez
Történt már veled olyan, hogy a számítógéped vagy okostelefonod képernyőjén váratlan felugró ablakok jelentek meg, amelyek arra figyelmeztettek, hogy egy vírus megtámadta az eszközödet? Ha igen, akkor valószínűleg scareware-rel, azaz félelemkeltő programmal találkoztál, ami egy igen gyakori átverés. A félelem hatékony fegyver, és a hackerek tudják, hogyan győzzék meg az embereket, hogy azonnali és meggondolatlan lépéseket tegyenek. Hidegvér és megfelelő tudás – az ESET kiberbiztonsági szakértői szerinte erre van szükség, hogy ne ijedjünk meg a csalók megfélemlítő taktikáitól.

IT
Az Amazon Web Services bemutatta az Ocelot kvantumchipet
Az Amazon Web Services (AWS) mérnökei új szemléletmódot alkalmaztak a kvantumchipek építésében. Ahelyett, hogy csupán a kvantumbitek (qubitek) számát növelték volna, főként a zajok hatékonyabb csökkentésére helyezték a hangsúlyt. Ennek eredményeként létrehozták az Ocelot kvantumchip prototípusát, amely előrejelzéseik szerint akár öt évvel is közelebb hozhatja a kvantumszámítógépek széles körű elérhetőségét.

Digicam
Nikon: tükör nélküli videókészítő szett
A Nikon ma bemutatja a videó- és tartalomkészítők számára egyaránt megfelelő első tükör nélküli videókészítő szettjét – a Nikon Z 6 Essential Movie szettet. A készlet biztosítja az igazán lényeges összetevőket a gyors videófelvételhez, és az alapvető eszközöket a kiváló minőségű videók készítéséhez.
Infogazdaság
6 milliárd euró értékű könnyítést kaphatnak az uniós vállalkozások
Az Európai Bizottság bemutatta a fenntarthatósági, adózási és beruházási szabályozások egyszerűsítésére irányuló javaslatcsomagját. Az Omnibus célja, hogy olyan kedvező üzleti környezetet alakítson ki, amely elősegíti a vállalatok növekedését, innovációját és munkahelyteremtését. A javaslatcsomag intézkedései várhatóan jelentős mértékben növelhetik az uniós cégek versenyképességét, amint hatályba lépnek.

Pályázatok
Női példaképek a digitális gazdaságban
Harmadik alkalommal díjazták a 40 év feletti női példaképeket a digitális gazdaság területén, a pályázatot az IVSZ – Digitális Vállalkozások Szövetsége és a Women in Technology Hungary Egyesület (WiTH) hirdette meg. A díjra gazdasági társaságok és különböző szervezetek jelölték azokat a női kollégáikat, akik kiemelkedő eredményeikkel és munkásságukkal hozzájárulnak a digitális gazdaság és technológia fejlődéséhez. Ezzel nemcsak az ő tevékenységüket ismerik el, hanem azt is, hogy példaképként szolgálhatnak a fiatalabb generáció számára, és bemutathatják a 40 év feletti női munkavállalók értékeit és lehetőségeit. Az "Inspiráló női vezetők" kategóriában Rakó Ágnes, a KPMG tanácsadási üzletágának társvezetője nyerte el a díjat.
Cikkgyűjtő
Legfrissebb híreink
A legnépszerűbb emojik Magyarországon: A Viber 10 legkedveltebb hangulatjele
6 milliárd euró értékű könnyítést kaphatnak az uniós vállalkozások
Digitális diplomák blokkláncon
legfrissebb cikkei
legfrissebb programok
GIMP 3.0.0 Revision 1
A GIMP (GNU Image Manipulation Program) egy ingyenes és nyílt forráskódú képszerkesztő program, amelyet főként fotók és grafikák szerkesztésére használnak. Számos fejlett funkcióval rendelkezik, mint például rétegek kezelése, szűrők alkalmazása és különféle eszközök, amelyek a professzionális képszerkesztéshez szükségesek. Rugalmas és testreszabható, így ideális választás mind kezdőknek, mind haladó felhasználóknak.
Qustodio 197.1.5791.0
A Qustodio egy szülői felügyeleti szoftver, amely segít nyomon követni és irányítani a gyermekek online tevékenységét. Lehetővé teszi a webhelyek blokkolását, a képernyőidő kezelését, valamint a szociális média és alkalmazások használatának figyelését. Ezen kívül valós idejű jelentéseket is ad, hogy a szülők könnyen láthassák, mi történik a gyerekek digitális világában.
WebSite X5 Go 2025.1.2.1
A WebSite X5 Go egy könnyen használható weboldal-készítő program, amely lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy gyorsan és egyszerűen készítsenek reszponzív weboldalakat, anélkül hogy programozási tudásra lenne szükségük. A drag-and-drop funkcióval, előre megtervezett sablonokkal és számos testreszabási lehetőséggel segíti a weboldalak létrehozását. Ideális választás kezdőknek vagy kisebb projektekhez.